Przejście do sekcji:
Konferencja profilaktyczna „Używanie substancji psychoaktywnych przez młodzież”
"Nigdy nie wiemy czy jesteśmy od czegoś uzależnieni, dopóki sobie tego nie odmówimy!” To jedno z najważniejszych zdań jakie padło podczas wczorajszej konferencji profilaktycznej pn.: „Używanie substancji psychoaktywnych przez młodzież”, która odbyła się w Szkole Podstawowej nr 2 w Głownie.
Anna Komorowska i Monika Grabowska – specjalistki psychoterapii uzależnień uświadamiały jakie są czynniki ryzyka, oznaki uzależnień i ich konsekwencje. I najważniejsze – gdzie szukać pomocy. W Głownie jest to Poradnia Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia działająca w ramach Przychodni Miejskiej Remedium.
„To nie moje – to kolegi. Dał mi na przechowanie.” – to najczęstsza wymówka dziecka, jaką słyszą rodzice, gdy znajdą u dziecka podejrzaną substancję. Wówczas dziecko powinno się przede wszystkim uświadomić, że jego działania przynoszą realne konsekwencje zarówno zdrowotne, jak i prawne (za przestępstwo posiadania narkotyków grozi kara pozbawienia wolności do lat 3).
Dowiedzieliśmy się także, że uzależnienie, to nie tylko „branie” czy nadużywanie alkoholu, ale także coraz częściej występujące uzależnienia behawioralne np. od mediów społecznościowych czy od zdrowej diety. Każdy rodzaj uzależnienia trzeba leczyć. Im szybciej pojawi się interwencja psychologiczna, medyczna lub pedagogiczna, tym koszty problemu będą niższe, a szansa na wyjście z uzależnienia będzie większa.
Była to druga z cyklu konferencji profilaktycznych dot. uzależnień zorganizowanych przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych działającą z ramienia Burmistrza Głowna. Na ostatnią konferencję pt. „Narkotyki i dopalacze – zagrożenia” zapraszamy 11 kwietnia do Szkoła Podstawowa nr 1 w Głownie.